Naršant internete, vienoje "Facebook" marketingo specialistų grupėje, pastebėjau diskusiją apie statybų bendrovės video reklamą, kuri ne tik ryški, galbūt ne visiems priimtina, bet ir gana drąsiai, be pagrindimo, deklaruojanti teiginį "moka geriausiai" (galbūt taip ir yra, nežinau). Mano dėmesį patraukė komentaras, kuris privertė dar kartelį atsiversti užrašus ir prisiminti, kas yra KLAIDINANTI REKLAMA.

Pagal Lietuvos teisę, "klaidinanti reklama" yra apibrėžiama kaip reklama, kuri bet kokiu būdu, įskaitant jos pateikimą, klaidina arba gali klaidinti asmenis ir dėl to gali paveikti jų ekonominį elgesį arba pakenkti konkurentams. Šis apibrėžimas yra nurodytas Lietuvos Respublikos reklamos įstatyme.

Labai paprastai pateikiu kelis atvejus, kurie gali indikuoti, jog reklama yra klaidinanti:

  1. Netikra arba klaidinga informacija apie produkto ar paslaugos savybes: jei reklama teigia, kad produktas turi tam tikras savybes, kurių jis iš tikrųjų neturi (pvz., efektyvumas, nauda sveikatai, sudėtis).

  2. Nepagrįsti teiginiai: jei reklama teigia, kad produktas yra unikalus, geriausias ar turi kitokių išskirtinių savybių, bet šie teiginiai nėra pagrįsti objektyviais įrodymais.

  3. Klaidinga kaina: jei reklamoje nurodoma viena kaina, bet pirkėjui reikia mokėti kitą (pvz., "nuolaida" iš tikrųjų netaikoma, arba galutinė kaina reklamoje yra mažesnė nei reali).

  4. Neteisingi palyginimai su konkurentų produktais: jei reklama neteisingai lygina reklamuojamą produktą su konkurentų produktais, siekiant parodyti, kad reklamuojamas produktas yra geresnis.

  5. Klaidinga informacija apie įmonės statusą ar reputaciją: jei reklama melagingai teigia, kad įmonė turi tam tikrą pripažinimą, apdovanojimus ar sertifikatus, kurių ji neturi.

  6. Nepilna arba dviprasmiška informacija: jei reklama sąmoningai nepateikia esminės informacijos arba pateikia ją taip, kad vartotojas gali ją neteisingai suprasti.

  7. Klaidingi teiginiai apie prekių ar paslaugų kilmę, gamintoją ar tiekėją: pvz., jei nurodoma, kad produktas yra pagamintas tam tikroje šalyje ar įmonėje, nors tai – netiesa.

Pagal Lietuvos Respublikos reklamos įstatymą ir kitus susijusius teisės aktus, klaidinančios reklamos naudojimas yra draudžiamas, o už pažeidimus gali būti taikomos įvairios sankcijos, įskaitant baudas. Reklamos priežiūrą Lietuvoje vykdo Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, kuri nagrinėja skundus dėl klaidinančios reklamos ir priima atitinkamus sprendimus.

____

Ši informacija yra pagrįsta Lietuvos Respublikos teisės aktais, konkrečiai Lietuvos Respublikos reklamos įstatymu (priimtu 2000 m. liepos 18 d. Nr. VIII-1871) ir Lietuvos Respublikos vartotojų teisių apsaugos įstatymu. Pateikiu keletą šaltinių:

  1. Lietuvos Respublikos reklamos įstatymas: šis įstatymas apibrėžia, kas yra klaidinanti reklama, nustato reklamos reikalavimus ir reguliavimą Lietuvoje.

  2. Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba: prižiūri reklamos taisyklių laikymąsi ir nagrinėja skundus dėl klaidinančios reklamos.

Keletas nuorodų į šaltinius:

Šie šaltiniai pateikia išsamias nuostatas ir reikalavimus, susijusius su klaidinančia reklama ir jos reguliavimu Lietuvoje.